Інтелектуальні ігри клубу ерудитів «Що? Де? Коли?» сезону 2017-2018 н. р.

Позашкільна освіта створена для того, щоб займати учнів у позаурочний час, дати дитині можливість досягти високих знань і розвинути власну уяву, логіку, увагу та пам’ять. Педагогічний колектив ХРЦНТТУМ Хустської РДА вбачає своє завдання не тільки в тому, щоб дати учням знання, а й виховати особистість, сформувати в неї сучасний світогляд, потребу в духовній культурі та високі художньо-естетичні смаки. Саме це є тією домінантою, яка стає привабливою для учнів.

«Кращі з кращих» – саме так можна охарактеризувати юних ерудитів Хустщини. Кожного року в ХРЦНТТУМ Хустської РДА проходять ігри «Що? Де? Коли?» клубу ерудитів, не винятком став і цей. Основним завданням клубу «Ерудит» є організація дозвілля учнівської молоді, формування та розвиток творчих здібностей, логічного мислення і кмітливості учнів. Із початком нового навчального року розпочалась активна робота на інтелектуальній ниві нашого позашкільного навчального закладу. Ігри ерудитів «Що? Де? Коли?» покликані створювати цікаву та пізнавальну атмосферу знань для школярів, активно, корисно проводити своє дозвілля, набувати ерудованості у різних галузях науки та суспільства. «Що? Де? Коли?» – командна гра, тут знання кожного стають основою успіху усіх. У цьому, мабуть, і криється головний секрет її вражаючого успіху та довголіття.

Навчальні заклади Хустського району активно беруть участь в інтелектуальних змаганнях ерудитів. Цього навчального року до інтелектуальних змагань долучились 232 учні закладів загальної середньої освіти Хустського району. Зокрема 25 учнівських команд ЗНЗ І-ІІІ ст. та 4 – І-ІІ ст. виявили бажання позмагатись із своїми однодумцями на розумовому полі бою. Згідно вимог «Положення про ігри ерудитів «Що? Де? Коли?» серед учнів шкіл І-ІІІ та І-ІІ ступенів Хустського району» до складу команди входять учні 7-11 класів. Кожна команда складалася із 8 учасників та керівника (представника школи), з яких 6 учнів брали участь у грі, а 2 – входили до складу «запасних» гравців.
  З усіх команд шкіл району були сформовані сектори: «А», «В», «С» та «ЗОШ І-ІІ ст.».
  До складу секторів «А», «В», «С» входили по 8-9 команд. У секторі «ЗОШ І-ІІ ст.»
за інтелектуальну першість змагалися 4 команди. Щомісяця у кожному із секторів проводиться по одній грі «Що? Де? Коли?», яка складається з 12 турів: 2 «бліци», «5 кроків», «віртуальна подорож», «ребуси», 6 завдань на логіку і знання та «чорна скринька» До складу турів «бліц» та «ребуси» входять по 4 запитання, а до «5 кроків» – 5, для кожного з яких відводиться по 20 секунд на роздуми. Для решти турів – часна роздуми складає 1 хвилину. У кожній грі команди, які посіли І, ІІ, ІІІ місця, нагороджуються грамотами відповідного ступеня.

Для підрахунку балів, підведення підсумків гри, узагальнення результатів команд-учасників і визначення загальнокомандного місця для кожного ЗНЗ створюється журі, склад якого затверджується директором ХРЦНТТУМ Хустської РДА. За сумою попередньо набраних балів визначаються команди, які в інтелектуальних боях виборюють загальнокомандні місця для своїх навчальних закладів. Кожна командау секторі впродовж навчального року може проявити інтелектуальні здібності та здобути нові знання, щоб гідно представити свою ерудованість на фінальних боях районної ліги.

У кожному секторі протягом вересня – березня 2017-2018 навчального року організовано і проведено по 6 інтелектуальних ігор «Що? Де? Коли?», за їх результатами у квітні проведено Підсумкові ігри районної ліги ерудитів (12 квітня – сектор «ЗОШ І-ІІст.»; 17 квітня – гра за 19-23 місця між командами, які у секторах посіли 7-8 місця; 24 квітня – гра за 10-18 місця між командами, які у секторах посіли 4-6 місця), які визначили загальнокомандне місце між ЗЗСО району. Фінальну гру «Що? Де? Коли?» (між командами, які у секторах посіли 1-3 місця) проведено 26 квітня 2018 року.

За результатами фінальних ігор «Що? Де? Коли?» сезону 2017-2018 н.р. переможцями та призерами стали:

1. І місце – команда «Аргонавти» Рокосівської ЗОШ І-ІІІ ст.;
  2.  ІІ місце – команда «Фортуна – 1» Крайниківської ЗОШ І-ІІІ ст.;
  3. ІІІ місце – команда «Еврика» Драгівської ЗОШ І-ІІІ ст.

У секторі «ЗОШ І-ІІ ст.»:

1. І місце – команда «МВД» Н. Бистрівської ЗОШ І-ІІ ст.;
  2. ІІ місце«Динаміт» Кошелівської ЗОШ І-ІІ ст. (Руня);
  3. ІІІ місце«Мисливці за удачею» Заломської ЗОШ І-ІІ ст.

Команди, які посіли І, ІІ та ІІІ місце в інтелектуальних іграх «Що? Де? Коли?» районної ліги сезону 2017-2018 н. р., нагороджені грамотами відділу освіти, молоді та спорту Хустської РДА.

Протягом навчального року ігри «Що? Де? Коли?» для команд районної ліги проводив культорганізатор ХРЦНТТУМ Хустської РДА – Ігнатко В. М., який вміє зацікавити інтелект не тільки учнів, але й керівників команд. Валерій Михайлович відповідально ставиться до розвитку підростаючого покоління, він готує учням цікаві та змістовні питання, які охоплюють різні галузі науки і техніки. Підготовку необхідної документації, вчасне інформування ЗНЗ району про проведення та результативність кожної гри, активне залучення школярів до роботи у клубі здійснювали: Станкович І. М., Булак Л. М., Петьовка О. М. та Величко А. С. Ігри проводились у добре оформленому ігровому залі з використанням мультимедійної системи (відпов. Станкович Р. І.).

Цей захід набирає популярності до нього зростає цікавість як з боку учнів, так і з боку керуючих освітніми закладами нашого краю, що й додало стимулу долучатись до такого виду позашкільної діяльності переважній більшості шкіл району. Зауважте, що легких перемог не буває і тому юних ерудитів слід заохочувати до самонавчання, адже найменші здобутки варто підносити як неоціненний досвід, здобутий власною інтелектуальною працею.

І.М. Станкович,

директор ХРЦНТТУМ Хустської РДА